poniedziałek, 24 września 2012

Sposoby czyszczenia tapicerki

Czyszczenie tapicerki nie jest wcale łatwym zadaniem, szczególnie, gdy zabrudzenia i plamy przedostały się w głębszą warstwę materiału. Najważniejsze, aby nie dopuścić do złego stanu mebla, czy tapicerki w samochodzie. Istnieje kilka domowych sposobów na utrzymanie tapczanów, sof, foteli i puf w dobrym stanie. Kluczową regułą jest systematyczne i regularne odkurzanie obić, niezależnie od gatunku materiału, z którego zostały wykonane.

Odkurzanie połączone z wykorzystaniem odpowiedniej pianki gwarantuje zadowalające efekty. Pianki wtarte w tapicerkę pod wpływem krystalizacji zmieniają się w miniaturowe granulki, w których znajdują się zanieczyszczenia. Po zakończonych czynnościach wstępnych należy dokładnie osuszyć powierzchnię tkanin i ponownie rozpocząć odkurzanie.

Idealnym okresem na pranie tapicerki jest lato, gdyż wysokie temperatury znacznie przyspieszą wysychanie. Istotne, aby podczas czynności porządkowych odświeżać całą powierzchnię obić, w przeciwnym razie pojawić się mogą odbarwienia, zacieki znacznie obniżające walory estetyczne materiału. Każdy nowy preparat należy uprzednio przetestować na niewielkim skrawku obicia, w celu uniknięcia ewentualnych rozczarowań.

W przypadku trwałych, trudnych do usunięcia plam warto skorzystać z zalet benzyny ekstrakcyjnej, po której zastosowaniu czyszczona powierzchnia wygląda jak nowa.
Oczywiście przed przystąpieniem do czyszczenia koniecznie upewnić się, z jakiego materiału wykonane zostało obicie.

Nubuk i welur wymagają specjalnego traktowania, jeżeli pokrycia są ściągane można je prać ręcznie w specjalnych preparatach. Pomocnymi środkami okazać się mogą pianki i preparaty do impregnacji, oraz miękka szczotka.

Skóry naturalne wymagają częstego czyszczenia powierzchownego, nawilżania kremami i konserwacji przynajmniej raz na pół roku. Idealnym specyfikiem na odświeżenie obić ze skóry ekologicznej jest zwykła woda z szarym mydłem. W przypadku alcantary najlepiej sprawdza się biała miękka ściereczka, lub specjalne preparaty do konserwacji.

Aksamitną tapicerkę najlepiej myć roztworem wody z amoniakiem, z kolei bawełnianą wodą z płynem, lub preparatami do impregnacji bawełny.
Niezależnie od częstotliwości prania tkanin obiciowych przynajmniej raz w roku warto skorzystać z usług profesjonalistów i zainwestować w pranie tapicerki. Katowice, jako miasto dobrze rozwinięte gwarantuje pomoc sprawdzonych i skutecznych fachowców, którzy przez lata doświadczenia zdobyli wiedzę na temat różnorodnych technik sprzątania, takich jak:


  • Szamponowanie tapicerki niezawodne w przypadku materiałów supełkowych, dzięki podnoszeniu włosia charakteryzuje się odpowiednim stosunkiem siły czyszczenia do nawilżenia obić, co znacznie przyspiesza schnięcie pranej powierzchni. Pierwsza warstwa zanieczyszczeń zostaje usunięta podczas prac na mokro, pozostały brud znika po odkurzeniu na sucho.
  • Ekstrakcja metoda wykorzystująca urządzenia natryskowo-ssące sprawdza się w większości obić tapicerowanych, usuwając zanieczyszczenia perfekcyjnie, nie niszcząc w żaden sposób materiału.

Do niektórych materiałów obiciowych najlepszym rozwiązaniem jest sucha piana, lub wiórki krystalizujące brud w mikrogródki usuwane podczas odkurzania.

  • Kapsułkowanie polegające na zamknięciu brudu w kapsułkach i usunięciu zanieczyszczeń odkurzaczem. W mało dostępnych dla maszyn miejscach o średnim stopniu zabrudzenia stosuje się czyszczenie padem. Zarówno pady ręczne, jak i mechaniczne idealnie nadają się do czyszczenia wnętrz samochodów, podsufitek, tapicerki skórzanej i zwykłej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz