poniedziałek, 24 września 2012

Rodzaje obić tapicerskich

Współczesne meble tapicerowane cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród szerokiej rzeszy odbiorców. Fascynują ciekawą kolorystyką, niepowtarzalnym wzornictwem różnorodnych materiałów akcentujących w zachwycający sposób.

Obecnie obicia tapicerskie produkowane są z wielu gatunków materiału, dzięki czemu każdy, nawet najbardziej wymagający klient jest w stanie znaleźć meble marzeń.
Wśród efektywnych obić znaleźć można tkaninę flokową (welurową) wyglądem przypominającą skórę naturalną. Przyjemna w dotyku, odporna na zabrudzenia, łatwa w utrzymaniu czystości. Czyszczenie tapicerki jest możliwe, dzięki środkom czyszcząco-piorącym. Idealnie sprawdza się w roli obić foteli, jak również w formie pokrowców do samochodów.

Obicia wykonane z mikrowłókien takie, jak mikrofaza uważana za materiał bardzo wytrzymały, wyjątkowo miękka i sprężysta, odporna na zadrapania, wchłanianie wody. Dodatkową zaletą jest powłoka zapobiegająca zabrudzeniom. Łatwa w utrzymaniu czystości, które zapewni woda z domieszką słabego detergentu.

Z mikrowłókien poliestru i poliuretanu otrzymuje się również luksusową alkantarę. Odpowiednia struktura gwarantuje perfekcyjną miękkość i wytrzymałość. Materiał odporny na zabrudzenia i ścieranie. Oryginalna tapicerka zostanie zachowana w idealnym stanie, dzięki czyszczeniu delikatną szmatką nasączoną wodą z mydłem.

Tapicerka z filcu jest przyjemna w dotyku, jednakże delikatna. Odpowiednia warstwa ochronna zapobiega osadzaniu się kurzu.

Obicia pluszowe tzw. Miękkie wytwarzane z wiskozy, włókien bawełny i syntetycznych są puszyste, miękkie i trwałe. Wszystkim znany welwet, welur, aksamit różnią się jedynie techniką wytwarzania i efektem końcowym.

Welwet o długiej pokrywie włosowej czyści się podobnie jak sztruks, trzymając się zasady trzech powtórzeń, mycia zgodnie z kierunkiem włosia, pod włos i ponownie z włosiem. Welur podobnie jak aksamit ma znacznie krótszą, delikatniejszą i bardziej miękką okrywę włosową.

Tapicerki ze sztruksu są raczej rzadkością, jednak wymagają odpowiedniego traktowania. Obicia ze sztruksu najlepiej czyścić wodą z roztworem amoniaku, lub spirytusem denaturowanym, nie zapominając, że materiał nie znosi nadmiaru wody.

Obicia typu szenil wiskozowy jako materiał syntetyczny składają się głównie z akrylu i poliestru, zaliczają się do tkanin żakardowych o skomplikowanym splocie. Szenil jest przyjemny w dotyku, gładki, odporny na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne. Pielęgnacja polega na przecieraniu powierzchni wierzchniej bawełnianą szmatą nasączoną środkiem piorącym. Aksamitne walory estetyczne powrócą po dokładnym osuszeniu ciepłym powietrzem.

Tkaniny żakardowe idealnie nadają się na obicia tapicerskie, grube, odporne i wytrzymałe materiały, przepuszczające powietrze, łatwe w utrzymaniu czystości, podobnie jak wykładzina dywanowa.

Tapicerki z zamszu i typu nubuk wykonane ze skóry licowanej, imitują zamsz. Materiał miękki, wytrzymały, niestety charakteryzuje się wysoką przyczepnością, delikatny, podatny na zabrudzenia, przecieranie się, płowieje. Czyszczenie tapicerki polega na pielęgnacji piankami ożywiającymi kolor, specjalnymi impregnatami przy użyciu włącznie miękkich szczotek.

Ekoskóra substytut skóry naturalnej, jest tworzywem dwuwarstwowym, właściwości podobne do naturalnej skóry. Mało odporna na działanie wilgoci, wytrzymała, niepodatna na kurz i nieprzyjemne zapachy. Pielęgnacja polega na przecieraniu miękką szmatką, lub gąbką namoczoną w wodzie z szarym mydłem. Po zakończonym zabiegu powierzchnię należy wytrzeć do sucha..

Obicia ze skóry naturalnej wymagają użycia tylko naturalnych preparatów, ożywiania, nawilżania i konserwacji, oraz systematycznego usuwania zarysowań, odbarwień i przetarć. Tapicerka jest miła w dotyku, posiada właściwości antyalergiczne. Zaliczana do materiałów drogich i luksusowych.
Niezależnie od rodzaju obicia przynajmniej raz na kilka miesięcy czyszczenie tapicerki warto powierzyć zakładom zajmującym się profesjonalną impregnacją i odświeżaniem materiałów różnego typu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz