poniedziałek, 24 września 2012

W jaki sposób pozbyć się trudnych do usunięcia plam z tapicerki?

Niezależnie od jakości i sposobu wykonania każdy rodzaj tapicerki podatny jest na zabrudzenia i plamy. Szczególnie na obiciach z tkanin znaleźć można ludzkie włosy, sierść zwierząt, oraz niewidoczne dla oka roztocza, bakterie i grzyby osiadające na powierzchni obić. Jeżeli systematycznie nie będziemy odkurzać i na bieżąco usuwać plam możemy pożegnać się z meblami o zadowalających efektach wizualnych, lub po prostu wymienić obicie na nowe. Niektóre zabrudzenia wymagają zastosowania substancji, które poradzą sobie z nawet najbardziej trudnymi do usunięcia plamami.

Z domowych sposobów niezawodna okazuje się ściereczka, lub gąbka nasączona płynem do naczyń, lub szarym mydłem. Świeże tłuste plamy znikną po posypaniu i wcieraniu soli, podobnie postąpić można w przypadku plam z owoców, kawy, herbaty. Gruba warstwa soli zlikwiduje również plamy z wina, pozostałości usunąć można sokiem z cytryny.

Tapicerkę zabrudzoną czekoladą należy zwilżyć gliceryną i wyprać ciepłą wodą. Gumę do żucia zlikwidują spraye zamrażające i zwykła skrobaczka do szyb.
Gliceryna z dodatkiem spirytusu idealnie sprawdza się, jako odplamiacz plam starych. Plamy z krwi powinny być namoczone zimną wodą, po około godzinie natarte papką z proszku do prania i spirytusu, lodu, lub odplamiacza.

Pleśń usunie gorąca woda, ocet i środek dezynfekujący. Do usunięcia sierści zwierząt wykorzystać można gumowe rękawice delikatnie nawilżone wodą, rolka zbierająca sierść, elektroszczotki, turboszczotki,
Z dostępnych na rynku gotowych preparatów najlepsza okazuje się benzyna ekstrakcyjna, skutecznie radzi sobie ze smarem, olejami i tłustymi plamami. Po zakończonej pracy należy pamiętać o dokładnym przewietrzeniu wnętrza samochodu, lub pomieszczenia, w którym została użyta, gdyż opary są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Jednym z najskuteczniejszych preparatów do usuwania plam są pianki do tapicerek. Czyszczenie tapicerek nie obędzie się bez akcesoriów, takich jak szczotki, gąbki, a nawet papier ścierny.
Decydując się na domowe sposoby walki z plamami, lub korzystając z gotowych środków chemicznych, nigdy nie mamy pewności, że pranie tapicerki nie uszkodzi materiału. Co prawda istnieje duże prawdopodobieństwo, że zabrudzenia znikną, jednak ewentualne zacieki, odbarwienia i przetarcia mogą stać się nowym problemem, którego już tak łatwo nie uda się zlikwidować. Najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą opcją jest, zatem wynajęcie rzetelnej firmy, która z wykorzystaniem najlepszych jakościowo preparatów i urządzeń nowej generacji sprawi, że pranie tapicerki nie będzie już tak stresującym wydarzeniem jak dotychczas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz